List of registered participants

Invited speakers

  1. Borbely Albert (Kuwait University, Kuwait)
  2. Dolbilin Nikolay (Steklov Mathematical Institute, Moscow, Russia)
  3. Eremenko Alexandre (Purdue University, West Lafayette, USA)
  4. Espinar Jose (Instituto de Matematica Pura y Aplicada, Rio de Janeiro, Brasil)
  5. Min-Oo conjecture for fully nonlinear conformally invariant equations
  6. Ghomi Mohammad (Georgia Institute of Technology, Atlanta, USA)
  7. Locally convex surfaces with boundary
  8. Grove Karsten (University of Notre Dame, Notre Dame, USA)
  9. Rigidity problems in Alexandrov geometry with applications
  10. Ivochkina Nina (St. Petersburg State University, St. Petersburg, Russia)
  11. On contributions of A.V. Pogorelov to differential geometry and modern theory of fully nonlinear second-order partial differential equations
  12. Izmestiev Ivan (University of Fribourg, Fribourg, Switzerland)
  13. Discrete curvature and isometric embeddings
  14. Klingenberg Wilhelm (Durham University, Durham, UK)
  15. Surjectivity of the Cauchy-Riemann Operator on Spaces with Symmetry
  16. Kozma Laszlo (University of Debrecen, Debrecen, Hungary)
  17. Kruglikov Boris (University of Tromso, Tromso, Norway)
  18. Monge-Ampere equations: characterization and integrability
  19. Krylov Nicolai (University of Minnesota, Minneapolis, USA )
  20. About Aleksandrov's estimates
  21. Kuksin Sergei (University Paris 7, Paris, France)
  22. Lebedeva Nina (St. Petersburg Department of Steklov Mathematical Institute of RAS , St. Petersburg, Russia)
  23. Bipolar comparison and continuity of optimal transport
  24. Milman Vitali (Tel Aviv University, Tel Aviv, Israel)
  25. Miquel Vicente (University of Valencia, Valencia, Spain)
  26.  The volume preserving mean curvature flow in the sphere and the Lagrangian mean curvature flow in C2
  27. Mironov Andrey (Sobolev Institute of Mathematics, Novosibirsk, Russia)
  28. Mishchenko Alexandr (Lomonosov Moscow State University, Moscow, Russia)
  29. Moore Douglas (University of California, Santa Barbara, USA)
  30. Minimal surfaces and the topology of four-manifolds
  31. Musso Emilio (Politecnico di Torino, Torino, Italy)
  32. Cauchy-Riemann geometry of Legendrian knots in the 3-dimensional sphere
  33. Nadirashvili Nikolai (CNRS, Marseille, France)
  34. Nikolayevsky Yuriy (LaTrobe University, Melbourne, Australia)
  35. On cylindricity of submanifolds of nonnegative Ricci curvature in a Minkowski space
  36. Nikonorov Yurii (Southern Mathematical Institute, Vladikavkaz, Russia)
  37. Recent results on homogeneous geodesics and geodesic orbit spaces
  38. Oliker Vladimir (Emory University, Atlanta, USA)
  39. The Aleksandrov problem of existence of convex hypersurfaces with given integral Gauss curvature and optimal mass transport on Sn
  40. Sabitov Idjad (Lomonosov Moscow State University, Moscow, Russia)
  41. Manifolds and surfaces with locally Euclidean metric
  42. Scheuer Julian (Albert Ludwig University of Freiburg, Freiburg, Germany)
  43.  Alexandrov-Fenchel inequalities for convex free boundary hypersurfaces in a ball
  44. Schlenker Jean-Marc (University of Luxembourg, Esch-sur-Alzette, Luxembourg)
  45. Sodin Mikhail (Tel Aviv University, Tel Aviv, Israel)
  46. Vesnin Andrey (Sobolev Institute of Mathematics, Novosibirsk, Russia)
  47. Pogorelov polyhedra and hyperbolic 3-manifolds
  48. Vodopyanov Sergey (Sobolev Institute of Mathematics, Novosibirsk, Russia)
  49. Yaskin Vladislav (University of Alberta, Edmonton, Canada)
  50. On Gruenbaum-type inequalities and their applications

 Participants

  1. Al-Zoubi Hassan (Al-Zaytoonah university, Amman, Jordan)
  2. Surfaces of revolution of finite III-type
  3. Batat Wafaa (Ecole Nationale Polytechnique d'Oran-Maurice Audin, Algeria)
  4. Algebraic Ricci soliton on 3-dimensional homogeneous manifolds
  5. Cheggag Mustapha (National Polytechnic School of Oran, Algeria)
  6. New results on elliptic equations with nonlocal boundary coefficient-operator conditions in UMD spaces: noncommutative cases
  7. Dzhalladova Irada (Kyiv National Economic University)
  8. Stability of system differential equations with random parameters
  9. Drach Kostiantyn (Jacobs University, Bremen, Germany)
  10. On the reverse isoperimetric problem for uniformly convex domains
  11. Hukalov Oleksii (B.Verkin ILTPhE, Kharkiv, Ukraine)
  12. Some approximate solutions of the Bryan-Pidduck equation
  13. Jaye Ben (Clemson University, Clemson, USA)
  14. Kheifets Alexander (University of Massachusetts, Lowell, USA)
  15. Martin Functions of Fuchsian Groups and Character Automorphic Hardy Spaces
  16. Kurusa Árpád (Alfréd Rényi Institute of Mathematics in Hungarian Academy of Science and Bolyai Institute in University of Szeged, Hungary)
  17. Characterizing projective-metric spaces by geometric configurations
  18. Livshyts Galyna (Georgia Institute of Technology, Atlanta, USA)
  19. Are log-concave measures better than log-concave with symmetry?
  20. Lytova Anna (University of Opole, Opole, Poland)
  21. On delocalization of eigenvectors of random non-Hermitian matrices
  22. Minlend Ignace Aristide (Cheikh Anta Diop University / African Institute for Mathematical Sciences - Senegal,  Senegal)
  23. Solutions to overdetermined problems on Riemannian manifolds
  24. Myroshnyichenko Sergii (University of Alberta, Edmonton, Canada)
  25. On recognizing shapes of bodies from their shadows
  26. Nakad Roger (Notre Dame University, Lebanon)
  27. Hypersurfaces of spinc manifolds with special spinor fields
  28. Prymak Andriy (University of Manitoba, Winnipeg, Canada)
  29. On illumination of the boundary of a convex body in E n, n=4,5,6.
  30. Rashkovskii Alexander (University of Stavanger, Stavanger, Norway)
  31. Geodesic interpolation of weighted extremal functions
  32. Revina Tetiana (V.N. Karazin Kharkiv National University,  Kharkiv, Ukraine)
  33. The envelope for a family of ellipsoids in the controllability function method
  34. Ryabogin Dmitry (Kent State University, Kent, USA)
  35. On a local version of the fifth Busemann-Petty problem
  36. Sidhoumi Noura (Ecole Normale Polytechnique d' Oran, Algerie)
  37. Ricci solitons on four-dimensional Lorentzian Walker manifolds
  38. Slavsky Viktor (Yugra State University, Russia)
  39. Conformally flat metrics of limited curvature and convex subsets of Lobachevski space
  40. Stephen Matthew (Tel Aviv University, Tel Aviv, Israel)
  41. Tahri Kamel (Abou Bakr Belkaid University of Tlemcen, Algeria)
  42. Existence and multiplicity of solutions for high order elliptic equation on Riemannian manifold
  43. Tatarko Kateryna (University of Alberta, Edmonton, Canada)
  44. Volkov Dmitriy (St. Petersburg State University, St. Petersburg, Russia)
  45. A method of abstract polyhedra of Yuriy Alexandrovich Volkov in the theory of convex surfaces