Кривчіков Олександр Іванович

Кривчіков Олександр Іванович — провідний науковий співробітник, доктор фізико-математичних наук у відділі теплових властивостей та структури твердих тіл та наносистем у Фізико-технічному інституті низьких температур ім. Б. І. Вєркіна Національної академії наук України. Кривчіков О.І. народився 1 жовтня 1960 р. У 1983 р. завершив навчання на освітній рівень магістра фізики у Харківському державному університеті (нині - Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна). З 1983 року працює в у ФТІНТ ім. Б.І. Вєркіна НАН України у відділі теплових властивостей молекулярних кристалів. З 1983 року Кривчіков О.І. займався дослідженнями теплових властивостей кріокристалів при низьких температурах, під керівництвом професора Манжелія В.Г. та Багацького М.І. і отримав ступінь кандидата фізико-математичних наук (01.04.09 – Фізика низьких температур) у 1990 році. У 2014 році він захистив дисертацію «Перенос тепла в простих молекулярних твердих тілах з різними типами безладдя при низьких температурах» (Консультант: академік НАН України Манжелій В.Г.) та отримав ступінь доктора фізико-математичних наук (01.04.09 – Фізика низьких температур). З 2017 року Кривчіков О.І. є професором фізики та астрономії.

Кривчіков О.І. є автором та співавтором понад 150 наукових публікацій та досліджень.

Професійна діяльність:

Фізико-технічний інститут низьких температур ім. Б.І. Вєркіна Національної академії наук Українии, Відділ Теплових властивостей та структури твердих тіл і наносистем.

  • 1983 - 1986 — інженер
  • 1986 - 1987 — старший інженер та аспірант
  • 1987 – 1991 — молодший науковий співробітник та аспірант
  • 1991 – 1995 — науковий співробітник
  • 1995 – 2002 — старший науковий співробітник
  • 2002 - 2005 — старший науковий співробітник та докторант
  • 2005 - 2017 - старший науковий співробітник
  • 2017 - по теперішній час — провідний науковий співробітник

Викладацька діяльність:

Проф. Крівчиков А.І. був керівником аспірантів Ющенко О.М., (2005 – 2007), Романцова О.О. (2006 - 2008), Шарапова І.В. (2007 - 2010), Вдовиченко Г.О. (2011 - 2014), Горбатенко Ю.В. (2014 - 2017), Гурова Д.Є. (2021 - 2024).

З 2020 року він викладає курс «Теплові властивості кристалів та аморфних твердих тіл» для аспірантів у ФТІНТ ім. Б. Вєркіна НАН України. Курс включає 6 лекцій про теплоємність та теплопровідність невпорядкованих твердих тіл та кристалів при низьких температурах.


Основні напрямки досліджень:

Дослідницька діяльність переважно присвячена експериментальному вивченню теплових властивостей фізики конденсованого стану при низьких температурах. Зокрема:

  • Перенос тепла у стеклах та кристалах з домішками
  • Динаміка квантового молекулярного обертання в упорядкованих та невпорядкованих ґратках
  • Фононно-обертальне зв'язування та тунельні явища в молекулярних твердих тілах
  • Кріогеніка, калориметрія та автоматизація вимірювань
  • Ізобарна теплопровідність
  • Фізичні властивості нових перспективних вуглецевих наноматеріалів
  • Функціоналізація наноматеріалів
  • Експериментальне дослідження теплопровідності молекулярних твердих тіл як функції температури (чисті та леговані кристали як в орієнтаційно впорядкованій, так і в невпорядкованій фазах)
  • Експериментальне дослідження різних типів стекол при низьких температурах та фазових перетворень у них
  • Вивчення процесів теплопередачі в складних кристалах та клатратних структурах

Експериментальні методи дослідження ізобарної теплопровідності на унікальній експериментальній установці у ФТІНТ ім. Б. Вєркіна НАНУ дозволяють проводити прецизійні вимірювання ізобарної теплопровідності. Схема низькотемпературної установки для вимірювання теплопровідності зразків з використанням методу стаціонарного теплового потоку показана на рис. вище [Instrum Exp Tech 48, 417–421 (2005)].

Універсальна поведінка низькотемпературної теплоємності термопластичного полімеру акрилонітрил-бутадієн-стиролу та його композиту з оксидом графену

Стаття «Універсальна поведінка низькотемпературної теплоємності термопластичного полімеру акрилонітрил-бутадієн-стиролу та його композиту з оксидом графену» [Low Temp. Phys. 49(5), 593 (2023)] була нагороджена на підсумковій науковій конференції Фізико-технічний інститут низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України в секції Наукової ради з проблеми «Молекулярна фізика, фізика кріогенних рідин та кристалів» у 2024.

Наукова співпраця:

Наукова група Проф. Крівчікова О.І. підтримує постійний обмін науковою інформацією з дослідниками з різних країн шляхом участі в дискусії та організації регулярних міжнародних семінарів "Теплоємність та теплопровідність твердих тіл при низьких температурах". Проф. Кривчіков О.І. має довгосторокову активну иіжнародну співпрацю з науковцями з Institute of Low Temperature and Structure Research PAS (Wroclaw, Poland), Universidad Autónoma de Madrid, Madrid (Spain), Department of Chemistry & Research Centre for Thermal and Entropic Science, Graduate School of Science, Osaka University, Osaka (Japan), Universitat Politecnica de Catalunya, Barcelona (Spain), включаючи регулярні наукові візити до цих наукових центрів та проведення досліджень.

Об'єкт дослідження та деякі основні результати:

Дослідження теплових властивостей і механізми теплопереносу в молекулярних речовинах, зокрема, теплопровідності, сполук зі складною кристалічною структурою є важливим напрямком матеріалознавства, виходячи з потреб космонавтики, сучасних енергозберігаючих технологій і багатьох прикладних технічних проблем, як-от створення нових теплоізоляційних та термоелектричних матеріалів. Експериментальні дослідження теплових властивостей молекулярних твердих тіл розширюють існуючі уявлення про механізми перенесення тепла в молекулярних кристалах, оскільки отримані дані можуть бути використані при розробці теорії, яка пов'язує особливості теплопровідності таких кристалів з їхньою структурою, та прогнозує інші теплові властивості для цих кристалів. З прикладної точки зору, результати дослідження теплопровідності поліморфних модифікацій молекулярних кристалів є корисними при розробці нових стабільних форм фармацевтичних препаратів. Одержана інформація про механізми теплопереносу є корисною при створенні елементів для термоелектричних систем. Зокрема, вона може бути використана для створення матеріалів з високою електропровідністю та низькою теплопровідністю, оскільки керована зміна теплопровідності матеріалу є важливою складовою для підвищення термоелектричних характеристик і збереження високого коефіцієнту потужності при перетворенні термоелектричної енергії, що є важливим в енергетичній, хімічній та фармацевтичній промисловості. .

Проф. Кривчіков О.І. та проф. Єжовський А. опублікували розділ Chapter 3. "Thermal Conductivity of Glasses and Disordered Crystals" in book "Low-temperature Thermal And Vibrational Properties Of Disordered Solids: A Half-century Of Universal" Anomalies" Of Glasses, 2022, 69

Проф. Кривчіков О.І. та к.ф.-м.н. Королюк О.О. у статті "Емпіричний універсальний підхід до опису теплопровідності аморфних полімерів: вплив тиску, радіації та правило Мейєра-Нельделя" запропонували та перевірили універсальну температурно-залежну модель для характеристики теплопровідності аморфних полімерів у широкому діапазоні температур. Важливо, що ця модель виявляється ефективною не лише для чистих аморфних полімерів, але й для полімерів, що піддаються зовнішнім впливам. Вони дослідили температурно-залежну теплопровідність аморфних полімерних матеріалів за різних зовнішніх умов, таких як гідростатичний тиск, радіаційний вплив та включення наповнювачів. Аналіз розкриває нові розуміння механізмів двоканальної теплопередачі в аморфних полімерах. Зокрема, спостерігали лінійну залежність між величиною передекспоненційного множника та характеристичною енергією активації для внеску "когерентності" в теплопровідність, що узгоджується з правилом Мейєра-Нельделя. Це дослідження покращує розуміння теплового переносу в аморфних полімерах та підкреслює застосовність запропонованої універсальної моделі для опису складної теплової поведінки за різних умов [Low Temp. Phys. 50, 328–341 (2024)].

Відзнаки та нагороди:

Проф. Кривчіков О.І. у співпраці з професором Стржемечним М.О. є лауреатами премії Польської академії наук та Національної академії наук України у 2019 році за роботу «Нові механізми теплопровідності непровідних твердих тіл».

к.ф.-м.н. Горбатенко Ю.В. є степендіатом стипендії Національної академії наук України (2019-2021) та стипендії Президента України (2022-2024, 2024-2025).


Наукові товариства та інші об’єднаннях учених:

Наукова рада з проблеми «Молекулярна фізика, фізика кріогенних рідин та кристалів» ФТІНТ ім. Б.І. Вєркіна НАН України.

Проф. Кривчіков О.І. та к.ф.-м.н. Королюк О.О. є членами Наукової ради з проблеми «Молекулярна фізика, фізика кріогенних рідин та кристалів» ФТІНТ ім. Б.І. Вєркіна НАН України.

1-й, 2-й та 3-й Міжнародний семінар з перспективних досліджень «Теплопровідність твердих тіл за низької температури» був організований у 2021, 2022 та 2023 рр. за підтримки проекту НДФУ № 2020.02/0094.

Thermal Kharkiv Seminars: "Heat Capacity and Thermal Conductivity of Solids at Low Temperatures"

Проф. Кривчіков О.І. є членом Харківського локального оргкомітету регулярних міжнародних семінарів «Теплоємність та теплопровідність твердих тіл при низьких температурах». Партнери та співорганізатори семінарів: Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна (Харків, Україна), Institute of Low Temperature and Structure Research PAS (Вроцлав, Польща), Osaka University (Осака, Японія), Universidad Autónoma de Madrid (Мадрид, Іспанія).

Journal Fizyka Nyzkykh Temperatur

Науковці групи регулярно беруть участь у рецензуванні статей до журналу «Фізика низьких температур». Проф. Кривчіков О.І. також був рецензентом в журналах Crystals, Nanomaterials, Chemical Papers CHPA, Journal of Non-Crystalline Solids, PNASNEXUS, Nature Communications та інші, а також був співорганізатором III Міжнародного семінару з перспективних досліджень «Теплопровідність твердих тіл за низьких температур» (онлайн), Харків, Україна, 25 жовтня 2023 року при підтримці НФДУ. Деякі наукові результатами представлені на цьому заході були опубліковані у випуску 5, тому 50 журналу «Фізика низьких температур». [Low Temp. Phys. 50, 361–363 (2024)].